Ottilie von Faber
Ottilie von Faber
Lothar von Faber'in en büyük kız torunu Ottilie 1898’de Kont Alexander zu Castell-Rüdenhausen ile evlenir. Evliliğin ardından, aile Kont ve Kontes von Faber-Castell olarak bilinir. Bu da yeni Castell markasına yol açar.
Altıncı Jenerasyon

Kontes Ottilie ve Kont Alexander von Faber-Castell

Lothar von Faber'in en büyük kız torunu Ottilie 1898’de Kont Alexander zu Castell-Rüdenhausen ile evlenir. Evliliğin ardından, aile Kont ve Kontes von Faber-Castell olarak bilinir. Bu da yeni Castell markasına yol açar.

 
Freiin Ottilie "Tilly" von Faber

"Tilly”'nin babası Wilhelm von Faber, 42 yaşında kalp krizinden öldü. Bu olay, Lothar’ın aile işini bir erkek çocuğa devretme umudunu tamamen sona erdirir.

Lothar von Faber 1896’da öldüğünde, A.W.Faber şirketi dul eşi Barones Ottilie’ye geçer. Lothar’ın vasiyetinde belirtildiği gibi, “ayrıntılarını detaylı bir şekilde beyan ettiğim prensipleri bilmeleri gereken bu çalışanların bu yetkileri ileride bütün işletmenin menfaatine kullanmaya devam edeceklerine tamamen kanaat getirmiş olmamdan dolayı”, işler eskisi gibi sürdürülecektir.

O zamanlar hala sadece 19 yaşında bir genç olan Ottilie, Lothar’ın en büyük torunu olarak aile vakfında tesis edilen büyük bir mülkün de sahibi olmuştur.


 
Evlilik ve yeni bir aile arması: Faber-Castell

Ottilie von Faber’in kız torunu Tilly, büyükbabasının da isteği ve onayıyla, 1898’da Alexander Graf zu Castell-Rüdenhausen (1866-1928) ile evlendi: "Faber ailesinin hayatını parıldatan biri ışık demeti gibi, uzun yıllardır ilk kez sevindirici bir olay meydana gelmiştir". Lothar von Faber o zamanlar, şirketin kadın varisinin evlenmesi durumunda "Faber" adının sürdürülmesi kararını vermiştir. Bundan dolayı Freiin Ottilie, Alexander Graf zu Castell-Rüdenhausen ile evlendiğinde Graf und Gräfin von Faber-Castell adı oluşturuldu. Tilly, “büyük bir beklenti ve heyecanla, arması için bir taslak tasarımı hazırlar".

 
Şirketin menfaati için

Lothar’ın dul eşi Ottilie sonunda, “tıpkı oğlumla da bu kadar kolay olabileceği şekilde, el ele, bütün bir ömür boyunca, insanın güvenip danışabileceği, sorumluluk üstelenen biri olan” Kont Alexander’da teselliyi bulur. 1900 yılında onu şirkete ortak olarak aldı ve şirket yönetimini de ona bıraktı. 1903’de ölümünün ardından, kız torunu Kontes Ottilie "Tilly" şirketi miras aldı. Bir ortak olarak Alexander, yönetim müdürü pozisyonunda kalmaya devam eder.


Aile, özel bir mekanda
Fransa ve ABD’de balayı
“İkimiz, dünyanın en mutlu insanlarıyız.”

Solda: Ottilie ve Alexander, Nice

Sağda: Niagara Şelalelerinde

Mutlu aile
Gururlu ebeveynler

Kont ve Kontes Faber-Castell, kızları Elisabeth ile birlikte

Genç anne

1899 Kontes Ottilie, ilk çocuğunu doğurur. Küçük kıza, Elisabeth adı verilir.

 
Norderney adasındaki tatiller
Kuzey Denizi üzerinde iyi korunmuş

Sağdan Ottilie ve Alexander

Kont Alexander von Faber-Castell sahilde

Baba kumdan bir kale yaparken, kızı Mariella dikkatlice onu izliyor.

Deniz kenarında yaz kaçamağı

Kontez Ottilie kızlarıyla Norderney’de

 
Çocuklar
Kontes Ottilie, çocuklarıyla

Üç kız çocuğun (Elisabeth ve Mariella solda) ardından nihayetinde 1905’de Roland’da erkek çocuk doğar (sağda, annesinin kollarında). 1902’de doğan erkek çocukları Wolfgang, birkaç ay sonra öldü.

Kont ve Kontesin çocukları

Kontesler Elisabeth, Mariella ve Irmgard, erkek kardeşleri Roland ile birlikte

 
Yeni şato

1906’da kontun ailesi, şık “Yeni Saray” taşınır. Cemiyet hayatının ışıltılı merkezi haline gelir.

 
Birinci Dünya Savaşı

1914-1918 Birinci Dünya Savaşı, önemli sosyal ve siyasi değişiklikleri beraberinde getirdi. Bilhassa hala soylu bir elitin Almanya’da hüküm sürdüğü dünya düzeni yıkılır. Savaş için başlangıçta yaşanan coşku kısa süre içerisinde hayal kırıklığına dönüşür. 

Savaş başladığında, Kont Alexander Belçika’ya taşınmak zorunda kalır. Stein’daki ailesini ziyaret etmeye nadiren fırsatının olması Ottilie’yi çok üzer. Bu uzun süreli ayrılıklar, ilişkilerini sıkıntıya sokar. Çift, farklı dünyalarda yaşadıklarından dolayı birbirlerinden soğurlar. “Aradan bir yıl geçti ve karşılıklı duygularımızın artık aynı olmadığını fark ettim”. 

 
Savaş ayırdı

Ottilie Philipp Freiherr von Brand zu Neidstein’a aşık olunca, Alexander’dan ayrılmayı ister: "Sevgili Alexander! Bugün senden önemli bir istekte bulunuyorum: “Bana özgürlüğümü ver”. 

Alexander nihayetinde boşanmayı kabul eder ve Ottilie için yeni bir hayat başlar. Schloss Stein’dan taşınır, şirketi Kont Alexander’a bırakır ve aile vakfını da oğlu Roland’a devreder. Aile varlığından yıllık olarak, ömür boyu gelir alır. 

1918’de, ayrılıktan iki yıl sonra, kendisi de boşanan Philipp von Brand ile evlenir ve Oberpfalz’da, Etzelwang yakınlarındaki Neidstein isimli şatosunda onunla birlikte yaşamaya başlar. 

 
Alexander, Margit Countess von Zedtwitz ile evlenir.

Kont Alexander artık şirketin tek sahibidir. 1920’de Margit Gräfin von Zedtwitz ile evlendi ve 1922’de oğlu Radulf (+2004) doğdu. Ölümünden bir yıl önce, Kont Alexander, yeniden Kont zu Castell-Rüdenhausen olan doğrum adını alır. 1928’de 62 yaşında ölür. Stein’daki aile mezarlığında değil, Castell yakınlarındaki Schwanberg’de bulunan ebedi istirahatgahında defnedilir.  

Ottilie ve Alexander von Faber-Castell hakkında daha fazla bilgi edinin

Georg Leonhard Faber
139 KBİNDİR
Baron Lothar von Faber
458 KBİNDİR
Baroness Ottilie von Faber
310 KBİNDİR
Baron Wilhelm von Faber
162 KBİNDİR
Countess Ottilie von Faber-Castell
321 KBİNDİR
Count Alexander von Faber-Castell
392 KBİNDİR
Count Roland von Faber-Castell
363 KBİNDİR
Count Anton-Wolfgang von Faber-Castell
376 KBİNDİR
A great brand name comes about
201 KBİNDİR

Sonraki Nesiller

Dördüncü Jenerasyon

Dördüncü Jenerasyon

En büyük erkek çocuk olan Lothar von Faber, kalem fabrikasını babası

Daha fazla oku
Beşinci Jenerasyon

Beşinci Jenerasyon

Lothar von Faber’in tek çocuğu Wilhelm’in kaderi şirketi devralmaktır

Daha fazla oku
Yedinci Jenerasyon

Yedinci Jenerasyon

Babası Kont Alexander’in ölümünün ardından Kont Roland von Faber-Cast

Daha fazla oku
Sekizinci Jenerasyon

Sekizinci Jenerasyon

Babası Kont Alexander’in ölümünün ardından Kont Roland von Faber-Cast

Daha fazla oku
Dokuzuncu Jenerasyon

Dokuzuncu Jenerasyon

2017 yılından bu yana, şirket bir Yönetim Kurulu tarafından yönetilme

Daha fazla oku