Şirket ve genel bilgiler

Şirket ve genel bilgiler

Faber-Castell ürünleri, tüm dünyada, 120’nin üzerinde ülkede, 22 satış şirketi tarafından satılmaktadır. Faber-Castell’in aynı zamanda dokuz farklı ülkede üretim sahaları bulunmaktadır. İlave bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

A-) Dünyada Faber-Castell’i nerelerde bulabilirim?

 • Faber-Castell ürünleri, tüm dünyada, 120’nin üzerinde ülkede, 22 satış şirketi tarafından satılmaktadır. Faber-Castell’in aynı zamanda dokuz farklı ülkede üretim sahaları bulunmaktadır. İlave bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

B-) Kalemler nerede üretilmektedir?

 • Faber-Castell’in dokuz ülkede üretim sahaları bulunmaktadır. Stein şehrindeki (Almanya) merkezinde, her yıl yaklaşık 200 milyon ahşap gövdeli kalem üretilmektedir.

C-) Hangi yaş grupları için hangi ürünleri tavsiye ediyorsunuz?

 • Her bir çocuk, kendine has bir gelişim hızına sahiptir ve bundan dolayı, ürünlerimiz için sadece yaş tavsiyelerinde bulunabiliyoruz. Çocuk ürün grupları (kırmızı ambalajla gösterilmektedir) yaş tavsiyeleri, ilgili ambalaj üzerinde listelenmektedir. Bilgilerin düzenlenmesinde, ilgili yaş sınıfındaki çocukların ortalama gereksinimleri ile talepleri esas alınmaktadır.
 • “3+” yaş grubu için habitus ve motor becerileri dikkate alıyoruz: bebekler nesneler ile kalemleri öncelikle yumruk içerisinde veya çapraz tutuşla alırlar. Bu tutma pozisyonuna uygunluk sağlamak üzere, örneğin boya kalemleri, ilk basit çizme hareketlerine olanak sağlayan yapıdadır. Çocuğun harf ve yazı hareketleri, pratikle birlikte gittikçe daha da incelikli hale gelir ve kalem tutuşunda, kendine daha fazla güven duymaya başlar. Dairesel ve zikzak hareketleriyle birlikte, küçük çocuklar daha sonraki aşamada harflerin yazılması için önemli çizgi hareketlerini pratik ederler. Bu noktadan itibaren, kalemler ve boya kalemleri gittikçe, parmaklar arasında tutulmaya başlanır. Parmaklar artan bir şekilde kendine güvenilir bir şekilde kullanılır ve çocuk, yazı yazmayı taklit etmeye başlar.
 • Çocuğun kıskaç hareketini kullanmaya başlamasının hemen ardından, yani üç parmak ya da hassas tutuşta ustalaşmaya başlamasıyla birlikte, üçgen biçimdeki kalemler ve boya kalemlerimizin kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Çocuğunuzun hangi gelişim aşamasında olursa olsun: Çocuğunuzun coşkusunu ve yaratıcılığını destekliyoruz.

D-) Silinmez ne demektir?

 • Silinmez terimi, yazma araçları ya da kalem uçlarıyla ilişkili olarak kullanıldığında, bunların uluslararası ISO standartları 12757-2 (tükenmez kalemler), 14145-2 (roller kalemler) ve ISO/DIS 27688-2 (GEL kalemler) gerekliliklerine uygun oldukları gelmektedir. Bu standartlar, bir sahtecilik sürecinde kullanılabilecek olan, hassas bir şekilde tanımlanmış kimyasallar ya da test yöntemlerinin etkisi altındayken darbenin davranışını tanımlamaktadır. Buradaki kilit husus, yazının görünür izler bırakmadan çıkarılamamasıdır. Silmeye dayanıklılık, solmazlık ve suya dayanıklılık bu kapsamda değerlendirilmektedir. Silinmez kalemler, yüksek yazı kalitesi ve sahteciliğe dayanıklı yazı yazma olanağıyla etkileyicidirler. Diğerlerinin yanı sıra, noter imzaları için de gereklidirler.
 • Bütün tükenmez kalemlerimiz ve mürekkeplerimizin birçoğu (roller kalem uçları) silinmezdir. Graf von Faber-Castell ürünlerimizde kullanılan Kobalt Mavi, Karbon Siyahı, Taş Grisi ve Yosun Yeşili renkli mürekkepler, silinmezdir.

E-) Hangi kalemler silinmezdir?

Ürün grubumuzda yer alan bütün silinmez kalemler, bu şekilde etiketlenmektedir. Örnek olarak küçük bir grup aşağıda listelenmektedir:

 • Silinmez kalem – Siyah, kırmızı, mavi ve yeşil Castell Document
 • Silinmez tükenmez kalem – Siyah ve mavi Grip Poly Ball “XB”
 • Silinmez keçeli kalem – 112, 113, 121, 133, 136, 156, 188, 199, 235, 247 renklerinde Pitt Artist Kalemleri
 • Silinmez tükenmez kalem – Siyah, kırmızı ve mavi uni-ball Air
 • Silinmez gel kalem – Siyah, kırmızı ve mavi uni-ball Signo 307
 • Silinmez fineliner – Siyah, kırmızı, mavi ve yeşil Finepen 1511 Document
 • Silinmez markör – Siyah, kırmızı, mavi ve yeşil Multimark permanent
 • Silinmez mürekkep – Siyah TG1-S teknik çizim kalemi

F-) Faber-Castell ürünleri garanti kapsamında mı satılmaktadır?

 • En üst kalite, çekirdek marka değerlerimizden biridir. Ürünlerimiz satın alındığında sadece en üst kalitenin sunulmasına odaklanmıyoruz, ancak aynı zamanda bütün bir kullanım ömrü boyunca optimum kalitenin garanti edilmesini amaçlıyoruz.
 • Satın alma tarihinden itibaren 24 ay süren bir garanti sunuyoruz. Bundan dolayı, satın alma kanıtı olarak doldurulmuş garanti kartını ya da satış makbuzunu muhafaza edip, tamir durumunda ibraz etmenizi rica ediyoruz. Bu garanti kapsamındaki bütün tamir işlemleri, bedelsiz olarak gerçekleştirilmektedir.
 • Garantinin sona ermesinin ardından hasar oluşması veya kaleminizin düşme sonucu ya da benzer bir olaydan dolayı hasar görmesi durumunda da müşteri hizmetlerimizle irtibata geçebilirsiniz. Bu durumda, çalışanlarımız olası masraflar hakkında tamir öncesinde bilgi vermek üzere sizinle irtibata geçeceklerdir.
 • Tamirler konusunda sorularınızın olması durumunda, lütfen müşteri hizmetlerimiz ile irtibata geçin.